Витакер и Адесања за титулата на 6 октомври

52

Шампионот на УФЦ во средна категорија Роберт Витакер и носителот на привремениот појас Израел Адесања ќе се борaт
на 6 октомври. Веста ја соопшти веб-страницата „BJPenn“. Мечот ќе одржи на УФЦ 243 во Сиднеј.

Адесања ја освои привремената титула на 13 април со победа над Келвин Гаштелум. Витакер не се борел од јуни 2018 година. Тогаш се сретна со Јоел Ромеро. Тој требаше да се бори на почетокот на 2019 година, но беше однесен во болница неколку часови пред средбата.