Вејн Руни: Тајсон Фјури треба да биде прогласен за витез

Поранешниот напаѓач на Манчестер Јунајтед Вејн Руни зборува за боксерскиот меч меѓу неговите сонародници Тајсон Фјури и Дерек Чисора.

Борбата се случи изминатиов викенд во Лондон, Велика Британија. Тајсон доминираше над Чисора и го победи со ТКО во 10. рунда. 34-годишната ѕвезда ја забележа 33-та последователна победа во бокс. Ја одбрани титулата ВБЦ по 3-ти пат и се соочи со Александар Усик.

Ова најверојатно ќе биде следната борба на Фјури. Руни бил импресиониран од Тајсон и повика да го прогласат за витез.

„Двајцата се врвни боксери. Очигледно, Тајсон е на врвот на својот спорт. Мислам дека Тајсон победуваше уште пред да ја прекинат борбата. Натпреварот беше возбудлив. Тајсон е најдобриот борец на генерацијата.

И ќе биде многу тешко да го победите. Повеќе би сакал да го видам да се бори со Усик за сите појаси.

Тајсон е најдобриот борец по долго време. Мислам дека никој нема да го победи. Верувам дека треба да добие титула витез, да бидам искрен“, рече Руни во интервју за Јутјуб каналот на ИФЛ ТВ.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ESPN UK (@espnuk)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО