Вејли Жанг: Борбата со Јоана има над 100 милиона гледања во Кина

167

Шампионката во сламка категорија, Вејли Жанг ја одбрани титулата со тешка победа над Јоана Једержејчик на почетокот овој месец и сега е подготвена за нов предизвикувач.

Многумина нивната битката ја посочија како една од најголемите во историјата на женското ММА. Има доста коментатори и борци кои мислеа дека Једерзејчик требаше да победи. На крајот на краиштата, Жанг остана на врвот и рече дека мечот меѓу неа и Јоана имала над 100 милиони прегледи во Кина за само 24 часа.

„Немам идеја кога ќе биде мојата следна битка, бидејќи сè запре од оваа пандемија Ковид-19. Би сакал пак да се борам во САД, бидејќи видов огромен број Кинези и Азијци мотивирани од мојата битка кои дефинитивно ќе ме поддржат. САД имаат и најголема база на ММА фанови. Сè уште не сакам реванш со неа.

Би сакал да им дадам предност на другите што чекаат на ред. Сè уште не ја гледав борбата затоа што не го покажав најдоброто. Ја ценам поддршката и признанието од сите мои обожаватели и мило ми е што уживавте во битката. Луѓето во Кина се многу мотивирани и ја почитуваат мојата напорна работа.

Покажуваат голема почит кон сите спортисти кои се натпреваруваат во нашата земја. Речиси сите мејнстрим медиуми ме интервјуираа. Слушнав дека има над 100 милиони прегледи за 24 часа во Кина. Многу луѓе платиле да ја следат мојата битка во живо, па дури и серверите паднале од бројот на обожавателите“, изјави Жанг за ЕСПН.