Валент ја одбрани титулата светски првак во мај тај, Рогава и Ханчаронак повторно на тронот (ВИДЕО)

Во главниот град на Белорусија, Минск, заврши IFMA Светското првенство во тајландски бокс.

На последниот ден за злато се боре борци од 11 земји – Белорусија, Русија, Украина, Израел, Тајланд, Чешка, Португалија, Казахстан, Шведска, Турција и Иран.

Дмитриј Валент шести пат во кариерата и трети пат по ред ја освои светската титула. Белорусинот во финалето на категоријата до 81 килограм на поени го победи Тонгчаи Ситсонгпеенонг од Тајланд, со вистинското име Гломпан Саранон.

Украинецот Цотне Рогав кој минатата година во финалето на првенството во Шведска загуби од Андреј Герасимчук, оваа година го освои златниот медал победувајќи го во финалето во категоријата над 91 килограм Ирај Азизпури. Иранецот во полуфиналето го нокаутира Герасимчук.

Белорускиот Џианис Ханчаронак се врати на тронот во категоријата до 91 килограм со победата над Чехот на Јакуб Клавдиј.

Артем Авансеов е прогласен за најдобар борец на шампионатот. Стана светски шампион во категоријата до 63,5 килограми победувајќи го Израелецот Итај Гујер 30-27.

Уште еден Белорусин освои злато во категоријата до 67 кг. Дмитриј Варац го совлада Тајланѓанецот Манус Самчаијафум.