Вајлдер се огласи: Сакам да се борам со најдобрите во категоријата

Поранешниот светски шампион во тешка категорија на ВБЦ, Дионтеј Вајлдер откри против кого би сакал да ја започне својата кариера.

Американецот не се борел речиси една година. Последен пат Бронзениот бомбардер беше во рингот против Тајсон Фјури, а Британецот го смете подот со него и му ја одзеде светската титула.

Оттогаш, 35-годишниот боксер од Алабама наоѓаше изговори за поразот на мечот – од неговиот костум со прекумерна тежина, обвинувајќи го Фјури дека ставил недозволени работи во ракавиците, па дури и го нападна неговиот поранешен тренер Марк Бриланд.

Запрашан против кого би сакал да се врати, Вајлдер објави дека ги насочува кон боксери од врвот на категоријата.

„Без да го споменам мојот очигледен прв избор (Тајсон Фјури), сакам да се борам против луѓето кои се на врвот“, рече Вајлдер во едно интервју.

„Сакам да ги испробам оние со кои не сум имал шанса да се борам. Секој што е на врвот на ранг-листатас го сака тоа. Нема смисла да ти кажам сега – не сакам да го уништам изненадувањето.

Целта ми е да ја расчистам категоријата. Луѓето мислат дека престанав со боксот и не тренирам, но тоа воопшто не е така“, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО