Усик призна дека користел трик за да победи на мечот против Џошуа: Да, вистина е

Нешто повеќе од една година од неговата втора победа над Ентони Џошуа, Александар Усик го потврди она што многумина се сомневаа пред нивната прва борба.

Усик го победи Џошуа во Лондон во септември 2021 година и ги освои шампионските титули на ВБА (Супер), ИБФ, ВБО и ИБО во тешка категорија.

Украинецот тогаш беше поуспешен во реваншот кој се одржа 11 месеци подоцна во Џеда. На двата меча до триумфот стигна по одлука на судиите.

Првиот меч против Еј Џеј беше само трета борба за Усик во тешка категорија, откако ја исчисти полутешката категорија и стана апсолутен шампион.

Преминувајќи во тешка категорија, тој прво го победи Чез Витерспун во Чикаго во 2019 година со прекин во седмата рунда, по што го победи со едногласна одлука Дерек Чисора во октомври 2020 година.

Некои веруваат дека токму Чисора му создаде најмногу проблеми на украинскиот боксер.

„Оставете ги луѓето да ја гледаат мојата борба со Дерек Чисора, па потоа нека преоценат“, изјави Александар Усик во интервју за Дев сани за Лоудаун.

Новинарот потоа ја претстави теоријата дека Украинецот користела трик, односно играл опосум (преправајќи се дека Чисори повеќе не може да пружи вистински отпор).

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО