Усик: Ломаченко беше ограбен во борбата со Девин Хејни

Александар Усик го коментираше поразот на неговиот сонародник Васил Ломаченко во борбата со Девин Хејни.

Непоразениот украински боксер, актуелен шампион на ВБА, ВБО, ИБФ и ИБО во тешка категорија, смета дека Ломаченко бил ограбен од судиите. На крајот на минатиот месец ја видовме битката меѓу Ломаченко и Хејни кои се бореа за неприкосновените титули во лесна категорија.

Многумина го отпишаа Васил, кој настапи повеќе од добро. За жал, загуби со одлука, по што поднесе жалба на одлуката на судиите. Многу фанови веруваат дека Ломаченко е победник. Усик верува во истото.

„Мислам дека Ломаченко зеде 7 рунди, а Хејни 5 рунди. Избројав таков резултат. Сигурен сум дека Ломаченко е ограбен во борбата на Хејни. Победата беше негова, само што судијата им отстапи место на младите.

Мора да има почит кон момците кои долго време боксираат и им даваат големи борби на навивачите. Мислам дека Васили навистина ја заслужи оваа победа и статусот на апсолутен светски шампион“, изјави Усик во интервју за Секндс аут.

За жал, шансите за реванш меѓу Хенји и Ломаченко се мали до никакви. Девин верува дека победил и не му треба реванш.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО