Уште три златни медали за Македонија на Балканскиот шампионат!(ФОТО)

Kata tim zlaten na balkasnko gladijator

Крајот го краси делото, па така македонските каратисти на последниот ден од Балканското првенство за деца освоија три златни, два сребрени и два бронзени медали.

Репрезентативниот ката тимот 13-14 години, сосатвен од каратистите на Гладијатор од Велес- Ј. Васиќ, Г. Бановски и Х. Димитриевски, беше најдобар во оваа категорија и заслужено се шампиони на Балканот. Во истата возрасна категорија, но женскиот ката тим, го освои бронзениот медал во состав: В.Аврамова, М.Маневска и И. Муфтарова од Урбан инвест од Кавадрци.

Zlatnite od Olmpik na BP

Машкиот ката тим 11-12 години е второпласиран, откако во финалето беше поразен од тимот на Турција. Ова е голем успех за претставниците на Фунакоши Гичин од Скопје: Д.Спасовски, Т. Мишов и К.Бојарски.

kata tim zeni treti na bp

Столе Смилковски (- 57 кг) и Фахиќ Весели (-52 кг) од Олимпик спорт од Скопје до 14 години станаа балкански шампиони. Во категоријата до 57 кг Лирим Емини (Башкими 2002-Куманово) беше трет, а во категоријата -52 кг Дритон Халими (Камиказе-Ттеово) беше дел од македонското финале и се закити со сребрениот медал.