Урија Фабер се опрости со победа, Гал го задави Норткат, Величковиќ поразен (ВИДЕО)

December 17, 2016; Sacramento, CA, USA; Urijah Faber (red gloves) fights Brad Pickett (blue gloves) during UFC Fight Night at Golden 1 Center. Mandatory Credit: Kyle Terada-USA TODAY Sports

Урија Фабер (34-10, 10-6 УФЦ) во родната Калифорнија ја заврши 13-годишната кариера.

37-годишниото „Калифорниско дете“ пред своите фанови во Сакраменто со едногласна одлука на судиите го победи Бред Пикет (25-13, 5-8 УФЦ).

https://youtu.be/01xSSdWvGiI

Во главната борба на настанот УФЦ на Фокс 22 Мишел Ватерсон (14-4, 2-0 УФЦ), за нешто повеќе од 3 минути борба со давење од позади ја совлада Пејџ Ванзант (7-3, 4-2 УФЦ).

https://youtu.be/F8f84htcmmw

Мики Гал (4-0, 3-0 УФЦ), кој го порази CM Панк во неговото ММА деби, победи уште еден популарен борец. Гал (24 г.) со странично давење во втората рунда го совлада Сејџ Норткат (8-2, 3-2 УФЦ).

https://youtu.be/sQFg8TJWpNA

Алан Јубан (15-4, 6-2 УФЦ) со едногласна одлука беше подобар од Мајк Пери (9-1, 2-1 УФЦ).

https://youtu.be/8ZxqInWBPUk

Лесли Смит и Ирина Алдана се наградени со бонус од 50.000 долари за борбата на вечерта. За изведбата со истата сума нагрдаени се Мишел Ватерсон и дебитантот Пол Крег (9-0, 1-0 УФЦ), кој со сабмишн во втората рунда го победи Луис Енрике Да Силва.

https://youtu.be/1zWRwE8BOds

УФЦ на Фокс 22:

Мишел Ватерсон – Пејџ Ванзант (сабмишн, давење од позади, Р1)

Мики Гал – Сејџ Норткат (сабмишн, давење од позади, Р2)

Урија Фабер – Бред Пикет (едногласна одлука, 30-26, 30-26, 30-26)

Алан Јубан – Мајк Пери (едногласна одлука, 29-28, 30-27, 30-27)

Пол Крег – Луис Енрике да Силва (сабмишн, армбар, Р2)

Мизуто Хирота – Кол Милер (едногласна одлука, 30-26, 30-27, 30-27)

Колби Ковингтон – Брајан Барберена (едногласна одлука, 30-27, 30-27, 30-27)

Алекс Морон – Џејмс Мунтасри (едногласна одлука, 29-28, 29-28, 29-28)

Џош Емет – Скот Хоцман (едногласна одлука, 29-28, 29-28, 29-28)

Лесли Смит – Ирина Алдана (едногласна одлука, 29-28, 29-28, 30-27)

Еди Вајнленд – Такеја Мизугаки (ТКО, Р1)

Хектор Сандовал – Фреди Серано (едногласна одлука, 30-27, 29-28, 30-27)

Султан Алиев – Бојан Величковиќ (поделена одлука на судиите, 30-27, 28-29, 30-27)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО