Украински борач одби да се фотографира со Русинот Ахмед Усманов

Украинскиот борач во слободен стил Васил Михаилов одби да се фотографира на пиедесталот со Русинот Ахмед Усманов на светското првенство во Белград.

Усманов стана светски шампион во категоријата до 79 килограми, а Михаилов ја освои бронзата. По доделувањето на наградите победниците се собраа на групна фотографија. На Усманов му се придружија и сребрениот медал Владимир Гамкрелиџе од Грузија и Мохамед Ноходарими од Иран, кој ја освои втората бронза.

Украинскиот спортист одби да биде дел од фотографијата. Светското првенство во Белград ќе заврши на 24 септември. Русите и Белорусите имаат право да учествуваат на натпревари со неутрален статус.

Украинците не само што одбиваат да се ракуваат со Русите, туку не се ни сликаат заедно.

Министерството за млади и спорт на Украина ја укина забраната за учество на украински спортисти на меѓународни натпревари со спортисти од Русија и Белорусија кои се натпреваруваат со неутрален статус.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО