УФЦ со нова понуда до Забит Магомедшарипов

УФЦ упати уште една понуда до Забит Магомедшарипов.

Веста доаѓа од Игор Лазорин, кој направи интервју со Ризван Магомедов, менаџерот на Магомедшарипов. Потсетуваме дека Магомедшарипов дебитираше во УФЦ во 2017 година.

За две години направи шест борби, победувајќи ги сите. Во финалната борба Забит со едногласна одлука го победи Келвин Катер. После тоа Магомедшарипов го чекаше борба за титулата, или барем борба со еден од најдобрите.

Забит не ја дочека својата шанса и две години подоцна ја заврши кариерата. Сега УФЦ го сака назад, но тој нема мотивација.

„Да, последен пат му понудија на Забит да се врати пред околу два или три месеци. Во категоријата до 66 килограми или ако сака и на 70 килограми. Ако не сака да се бори, само да оди во Лас Вегас.

За дискусија, преговарање. Но, тој едноставно нема желба да се врати, иако нема ништо фундаментално. Понекогаш сакате нешто, а понекогаш не. Сега нема желба.

Имаше здравствени проблеми кога активно се бореше. Сега нема здравствени проблеми, се чувствува добро, но нема мотивација“, изјави Магомедов.

Штета е што талент како Забит никогаш не го откри својот вистински потенцијал.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Igor Lazorin (@igorkakdela_official)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО