УФЦ се подигра Исус Христос! Му ставија појас! Следеа лавина критики

УФЦ наиде на многу критики по фотографиите што ги сподели на социјалните мрежи.

Организацијата на Дана Вајт викендов е во посета на Рио де Жанеиро, Бразил. Во Рио се наоѓа статуата на Христос Спасителот, која е меѓу главните атракции во земјата. Висок е 39,6 метри и се наоѓа на ридот Корковадо висок 710 метри во предградието на градот.

Дополнителната висина на ридот го прави овој модерен колос симбол на христијанството и главен белег на Рио де Жанеиро и Бразил. УФЦ реши да го стави појасот на Христос, што предизвика лавина критики.

Многу обожаватели сметаат дека ова е прилично непочитување кон Исус. Секако, има и такви кои го ценат овој гест од УФЦ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО