Три златни медали за каратистите на Ботони и два за Александар Неделковски на „Трбовље 2015“

Atansovska i vo Trbovlje slovenija 2015

Александар Неделковски од КК Металург освои два златни медала на Меѓународниот карате турнир „Трбовље 2015“ во Словенија во малди кадети до 14 години од 8-3 кју и во апсолутна категорија во истата конкуренција. Неделковски беше пријавен како натпреварувач на КК Тигар од Скопје.

Aleksandar Nedelskovski vo Trvolje 2015

Илина Атанасоска од Ботони во У-12 до 40 кг е прва, а нејзината клупска другарка Симона Николовска е втора во +40 кг, додека Витомир Трајковски трет над 45 кг.

Botoni devojce vo Trbovlje 2015

Христина Ристиќ –Ботони во сениорска конкуренција го освои сребрениот медал во категоријата до 50 кг. Во категоријата до 68 кг Марија Василева од Ботони е прва а Ивана Атанасова од Тигар трета.

На турнирот учествуваа 73 клуба од 13 држави во Европа со 796 натпреварувачи.

Ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО