Тренерот на Нгану го откри планот против Фјури: Френсис може да бара прилика во него

Поранешниот шампион на УФЦ Френсис Нгану ќе дебитира во боксерскиот ринг на 28 октомври во Саудиска Арабија против Тајсон Фјури, кој на овој меч нема да го брани ВБЦ појасот.

Камерунецот на тој начин ја исполни својата долгогодишна желба, што е една од причините за неговата разделба со најголемата светска ММА организација.

Имено, Нгану на почетокот на годината го напушти УФЦ, а не долго откако потпиша за ПФЛ и договори боксерски меч со еден од најдобрите светски тешкаши.

Главниот тренер на Нгану, Ерик Никсик, размислува за тактиката што Френсис може да ја искористи за да му се закани на Џипси Кинг.

„Доаѓаме на туѓа територија и треба да смислиме план да го победиме најдобриот боксер во тешка категорија, а тоа ќе биде тешко“, истакна Ерик Никсик и го допре боксерскиот стил на Вајлдер:

„Можеби изгледа диво и не е техничар како што велат некои, но има непредвидливи движења. Таквиот борец го нарекуваме сениште. На некој техничар му треба време да се навикне на таков борец бидејќи не е навикнат на неконвенционални движења и удари кои доаѓаат од сите страни. Нгану би можел да бара прилика во ова, ќе биде во неволја ако сака да излезе од бокс против Фјури. Мора да сфатиме нешто“.

Ерик Никсик е воодушевен од тоа колку Нгану се подобрил во боксерските техники и верува дека е способен да го победи шампионот на ВБЦ.

„Френсис не престанува да ме восхитува. Немаше да ме изненади ако успее да го нокаутира Фјури“, изјави тренерот на Нгану.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО