Тренерот на Фјури ја коментираше драмата во деветата рунда кога Усик го испрати Џипси Кинг во нокдаун

Шугар Хил Стјуард конкретно се осврна на ситуацијата во деветата рунда кога Александар Усик му создаде големи проблеми на Тајсон Фјури со серија одлични удари и го испрати во нокдаун.

Двајца големи боксери го предводеа големиот боксерски спектакл во Ријад, а се изборија за обединување на појасите на шампионот во тешка категорија, првпат по 25 години од триумфот на Ленокс Луис.

Усик го победи Фјури со поделена одлука по 12 рунди, но можеше да постигне уште поубедлив триумф во деветата рунда, кога колената на Британецот се свиткаа.

Имено, Фјури се најде во нокдаун, а судијата му одброја. На Џипси Кинг му беше дадено доволно време да се опорави и за негова среќа веднаш се огласи гонгот за да го означи крајот на рундата.

Фјури целосно се врати во мечот, но во продолжението беше многу помирен отколку во претходниот дел од борбата. До крајот на дуелот тој не направи доволно за да победи.

Неговиот тренер Шугар Хил Стјуард го коментираше обидот на Фјури да остане во борбата во тој момент и ја одобри неговата стратегија.

„Свесен е што се случи во деветата рунда, бидејќи во текот на кариерата се нашол во слични ситуации. Помина толку многу работи и е интелигентен борец. Знае што треба да направи. Да се заштити, да се обидете да се извлече, доколку е потребно, фати го противникот. Во тој момент треба да направите се што е потребно“, рече Стјуард и подвлече:

„Тоа е дел од боксот. Мора да имате план кога ќе се најдете во таква ситуација“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО