Тајсон Фјури за Усик: Го победив! Му ја скршив вилицата!

Штом Саудијците потврдија дека реваншот меѓу Тајсон Фјури и Александар Усик е закажан за 12 октомври, се појави првата пречка на оваа рута.

А големиот меч за обединување и прес-конференцијата по натпреварот се зад нас. Сепак, Тајсон Фјури седна пред медиумите и откри неколку интересни вести. Новопечениот апсолутен шампион по борбата веднаш отиде во болница. „Ромскиот крал“ верува дека му ја скршил вилицата на Усик и не го прифаќа поразот, кој дојде со поделена одлука.

„Му ја скршив вилицата. Го удрив со неколку силни удари и еден од нив, веројатно шестот кроше, му ја скрши вилицата. За чест на Усик, тој не го покажа тоа и се бореше со скршеницата до крај. Сега, за жал, изгледа дека нашиот реванш во средината на октомври нема да оди според планираното.

Ако Џошуа сака, може да го има. Не сум против ништо. Според мене, го добив дуелот со Усик. Сите членови на тимот ми велеа дека победувам. Никој од нас не се сомневаше во тоа ниту за момент. Џервонта Дејвис ми испрати порака велејќи дека мисли дека сум победил.

Има ужасно многу луѓе кои веруваа. За жал, сите знаеме дека Украина е во војна и како тој факт може да влијае на расудувањето на луѓето“, рече Фјури.

Можеби Тајсон прави планови за иднината, но неговото мислење на оваа тема не е важно. Важно е што ќе ни каже организаторот Турки Алалших, кој посочи дека реваншот на Фјури со Усик му е приоритет.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Full Violence ™ (@fullviolence)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО