Тренерот на Александар Волкановски не можеше да го следи во живо реваншот со Махачев: Знаев што може да се случи

Волкановски покажа дека е навистина вистински воин, но прифаќањето на овој меч беше се само не паметен потег.

Иако многумина го славeа Александар Волкановски кога скокна на повик за кратко време на настанот УФЦ 294 против Ислам Махачев само десет дена претходно, во исто време на сите им беше јасно дека тоа веројатно не е паметна одлука бидејќи Ислам е навистина застрашувачки борец кој не може не треба да одите без полн камп.

А покрај сето тоа, Волкановски во својот агол го немаше тренерот Јуџин Бареман. Сè мирисаше на лоша вечер, а тоа на крајот се оствари, бидејќи Ислам славеше со нокаут во првата рунда. Бареман призна дека не можел ни да го следи мечот во живо бидејќи се плашел што може да се случи:

„Од натпреварувачка страна му реков да заборави на тој меч. Секако дека ние како тим ќе направиме се за да го искористиме времето што го имаме, но реалноста е дека немавме многу шанси на тој меч. Но, кога УФЦ ќе дојде со таква понуда, тие ќе ви кажат размислете, повторно имав чувство дека такво нешто може да се случи“, изјави Бареман за „Ши лавс Д’Гловс“.

„Не сакав да бидам во право, но за жал, бев. УФЦ дојде со добра понуда, а јас немав ни време да одам во Абу Даби за да бидам во неговиот агол поради други итни обврски. Не го ни гледав мечот во живо, знаев што може да се случи“, додаде тој.

Волкановски покажа дека е навистина вистински воин, но прифаќањето на овој меч беше се само не паметен потег. За една недела ја брани титулата во домашната перо категорија каде го чека опасниот Илија Топурија.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО