Топурија го охрабри Волкановски: Земи ја титулата на Махачев и ќе те нокаутирам во јануари

Илија Топурија е среќен поради можноста Александар Волкановски следната недела да се бори со Ислам Махачев за титулата во лесна категорија и дури го охрабри Австралиецот со македонско потекло, иако има свои мотиви за тоа.

„Со среќа, Алекс Волкановски. Освој ја втората титула за да те нокаутирам во јануари и да станам двоен шампион“, напиша Шпанецот на социјалните мрежи.

„Александар Велики“ ја прифати поканата од Дана Вајт само десет дена пред борбата, бидејќи Чарлс Оливеира беше повреден и му требаше уште еден мега судир за да ја пополни програмата на УФЦ 294 во Обединетите Арапски Емирати.

Во меѓувреме, Топурија е рангиран на петтото место на ранг-листата во перо категорија, но за негова среќа, Волкот ги неутрализираше Макс Холовеј, Јаир Родригез и Брајан Ортега, па тие повеќе не се опција за неговата следна одбрана на титулата. Тоа ги остава само Арнолд Ален и Илија Топурија меѓу потенцијалните следни противници на суперѕвездата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО