Топ 5 ипони на Гренд слем турнирот во Тбилиси (ВИДЕО)

141

Крајот на март го одбележа третото натпреварување за 2021 грен слем турнир во светското џудо.

Некои од најелитните џудисти на светот се состанаа во Тбилиси за да бркаат врвни рангирања и бодови за претстојните Олимписки игри во Токио.

80 земји, 5 континенти и 441 џудист учествуваа во значајната трка во главниот град на Грузија.

Овде можете да ги видите 5-те најдобри ипони кои беа обележани на натпреварот, што беше дел од официјалниот календар на Меѓународната џудо федерација.

5. Двлат Бобонов (Узбекистан), -90 кг, 3-то место

4. Инабр Ланир (Израел), -78 кг, 3-то место (жени)

3. Алтанбаган Гантулга (Монголија), -90 кг, 3-то место

2. Одет Џуфрида (Италија), -52 кг, 1-то место (жени)

1. Алеко Мамиашвили (Грузија), -73 кг, 3-то место

Фото: ИЏФ