Тони Фергусон во декември се бори со Педи Пимблет

Судирот за титулата во полусредна категорија меѓу шампионот Леон Едвардс и Колби Ковингтон е водечки на настанот УФЦ 296 на 16 декември во Т-Мобиле арената во Лас Вегас.

Програмата на последниот голем настан во 2023 година е исполнета со атрактивни борби. По мечот меѓу Александре Пантоја и Брендон Ројвал, на списокот има уште два многу интересни натпревари.

Претседателот на УФЦ, Дасна Вајт, потврди дека ветеранот Тони Фергусон и ѕвездата во подем Педи Пимблет ќе се соочат еден со друг, а најавена е и пресметка меѓу Стивен Томпсон и Шавкат Рахмонов.

Триесет и девет годишниот Ел Кукуј ќе се обиде да ја прекине лошата серија од шест последователни порази против Бади.

Фергусон го загуби последниот меч во јули кога Боби Грин го совлада со „завршница“.

А 28-годишниот Англичанец доби четири откако се приклучи на УФЦ. Првата тројка беше убедлива, а во последната, минатиот декември, со едногласна одлука на судиите го победи Џаред Гордон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО