Емил Павлов ќе се бори за златниот медал, Фахик Весели освои бронза на Балканското карате првенство

Емил Павлов се пласира во финалето на Балканското првенство за сениори во Тирана, Албанија, а Фахик Весели освои бронзен медал.

Со вчерашните два медала, сребрениот на Викторија Јовановска и бронзениот на Вероника Костовска, Македонија освои четири медали, како и еден златен на Христаки Давитковски во конкуренција на ветерани.

Павлов за златниот медал ќе се бори со Ненад Дуловиќ од Црна Гора. Претходно нашиот репрезентативец зивојува четири победи.

Весели во борбата за бронзата славеше против Матија Бојиќ (Црна Гора) со 7-5.
За денес пресотануваат борбите во категориите до 75, 84 и над 84 кг.

Резултати Балканско првенство:

-60 кг
Матеј Белистојаноски – Огњен Бјелајац (Црна Гора) 0-0

Вахик Весели – Џан Махмутовиќ (Босна и Херцеговина) 2-1
Вахик Весели – Хасан Челал Јилдирим (Турција) 5-1
Вахик Весели – Георгиос Каралис (Грција) 0-2
За бронза
Вахик Весели – Матија Бојиќ (Црна Гора) 7-5

-67 кг
Емил Павлов – Николас Таргас (Грција) 9-0
Емил Павлов – Бакир Грабуш (БиХ) 9-2
Емил Павлов – Александар Топузовиќ (Србија) 4-1
Емил Павлов – Џино Толи (Албанија) 3-2
Финале
Емил Павлов – Ненад Дуловиќ (Црна Гора)

Стефан Стојмиров – Исмаил Болат (Турција) 4-3
Стефан Стојмиров – Ненад Дуловиќ (Црна Гора) 0-3
Репасаж
Стефан Стојмиров – Лазар Марковиќ (БиХ) 0-1

Бојан Костов – Петрос Коцанастасис (Грција) 4-3
Бојан Костов – Стефан Јоксиќ (Србија) 0-1

Усаме Бахтијари – Џино Толи (Албанија) 0-6

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО