Тони Фергусон: Потпиши за борба, кучко

168

Поранешниот шампион на УФЦ во лесна категорија Тони Фергусон продолжува да сонува да се бори против Хабиб Нурмагомедов. Во минатото тие требаше да се борат пет пати, но нивната борба не успеа.

Кон крајот на минатата година, Нурмагомедов објави дека се повлекува од ММА, а УФЦ му ја одзеде титулата и го тргна од рангирањето. Неодамна стана јасно дека „Орелот“ ја напушти базата на податоци УСАДА, потврдувајќи ја одлуката за повлекување од ММА.

Сепак, Фергусон не е подготвен да се предаде и сепак инсистира за 6-ти обид. За еден месец, Тони ќе се бори со Бенеил Дариуш и ќе се обиде да ја сопре серијата од два последователни порази. Хабиб го предупреди Фергусон да се фокусира на Дариуш, но Тони одби и го повика да потпише за борба.

„Се приближувам до борбата со Хабиб Нурмагомедов. Ова беше единствената битка што неговиот татко ја посакуваше за него. Тој ќе ја гледа средбата. Ќе се обидат да ме анализираат. Хабиб, престани да трчаш и не биди кучка. Потпишете го договорот.

За битката со Чарлс Оливеира, вежбав само 5 часа бразилско џиу-џитсу. Тоа е се. Бев зафатен. Правев други работи и работев бизнис.

Работите се сменија за време на борбената недела. Тие рекоа дека не можеме да сториме ништо поради Ковид. Подготовката беше лоша и бевме заебани“, рече Тони.

Тони е поверојатно да се доближи до излез од УФЦ отколку да се бори со Нурмагомедов.