Тоа беше еден од највпечатливите настапи досега: Волкановски таа вечер доминираше над Холовеј (ВИДЕО)

Александар Волкановски кон средината на минатата година го пружи најдобриот настап во кариерата.

Многу храбар потег направи Александар Волкановски во моментот кога реши да се испроба во лесна категорија. На 12 февруари (втори месец) Австралиецот со македонско потекло ќе има можност да стане шампион на УФЦ во лесна категорија, а противник ќе му биде фаворизираниот Ислам Махачев.

Со оваа борба Волкановски го ризикува своето прво место на ранг-листата „П4П“ на УФЦ, како и низата без пораз под капата на УФЦ. Волкановски настапи 12 пати во УФЦ и ги доби сите 12 средби. Единствениот пораз во досегашната ММА кариера го забележа во далечната 2013 година во четвртиот професионален настап. Кори Нелсон го победи на регионалната сцена во Австралија.

Сепак, сосема е разбирливо што Волкановски се одлучи за нов предизвик. Големиот австралиско-македонски борец беше донекаде неприкосновен во перо категорија. Тој дури три пати го победи Макс Холовеј, а Макс Холовеј е првиот предизвикувач во перо категорија.

Впечаток е дека сите други предизвикувачи се значително полоши од Холовеј и тешко е да се замисли дека можат да му се заканат на Волкановски. Додека не се појават некои нови квалитетни предизвикувачи, Волкановски ќе се проба во лесна категорија и ќе биде интересно да се види како се справува со борец како Махачев.

Точно е дека Ислам е голем фаворит, но Волкановски со голема самодоверба ќе влезе во овој меч. Последното појавување на Волк беше во седмиот месец од минатата година и тоа беше еден од најимпресивните настапи што сме ги виделе во борбите за титулата на УФЦ. Австралиецот со македонски корени апсолутно го декласира Макс Холовеј.

Холовеј и Волкановски поминаа пет рунди, но за разлика од второто соочување, овојпат немаше дилема. Волкановски доминираше од почеток до крај, а од борба против голем борец како Холовеј, Волкановски излезе речиси без гребнатинка. Секако, со таквиот настап дополнително ја зголеми самодовербата и со разум верува дека може да го победи и Махачев.

Во пресрет на претстојниот УФЦ 284 настан кој ќе се одржи во Австралија, УФЦ реши да не потсети на одличниот настап на Волкановски на третиот натпревар против Макс Холовеј. Ваква маестрална изведба секогаш вреди да се погледне, а снимката од борбата е под овој текст.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО