Тито Ортиз: Се борев бесплатно за УФЦ

Почетокот на кариерата на Тито Ортиз во октагонот на УФЦ не му донесе никаков финансиски надомест.

Ортиз важи за еден од најдобрите борци во историјата на УФЦ. На својот скор забележа победи над Витор Белфорт, Вандерлеи Силва и Форест Грифин. Тој ја освои тогаш празната титула во полутешка категорија со победата над Силва на УФЦ 25 пред да ја одбрани пет пати.

Откако стана државен шампион во борење за јуниори на колеџ во Калифорнија, тој ја направи транзицијата кон ММА по желба. Додека на крајот ќе стане една од најдобрите ѕвезди на ММА, Тито имаше скромни почетоци. Дебитираше во УФЦ на УФЦ 13 во 1997 година.

За време на неодамнешното интервју со Крис Вил Ортиз даде шокантно признание во врска со неговиот прв настан на УФЦ.

„Се борев на УФЦ 13. Тогаш се борев бесплатно, како аматер, ниту еден УФЦ борец во историјата никогаш не се борел бесплатно. Го направив тоа само за да се тестирам, да видам колку навистина можам да бидам добар.

Тренирав со Тенк Абот, кој во тоа време се бореше во УФЦ, и мислев дека можеби ќе се обидеме. Се борев на 30 мај 1997 година, го нокаутирав првиот противник за неколку секунди.

Момчето што се пласира во финалето се случи да се повреди и јас бев замената. Се соочив со Гај Мезгер и потоа не разделија, не кренаа на нозе. Го удрив со силен удар и го исеков.

Отидов на соборување, ме фати во гилотина и не знаев што е тоа во тоа време“, рече Ортиз.

До денес, Ортиз е член на Куќата на славните на УФЦ и има скорд од 21-12-1 во ММА. Неодамна откри дека планира да се бори на крајот на годината.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО