Немков: Самбото на Ислам е посилно од џиу џицуто на Оливеира

72

Рускиот борец Вадим Немков ја коментира претстојната борба за титулата во лесна категорија на УФЦ меѓу Чарлс Оливеира и Ислам Махачев.

Борбата за испразнетата титула на УФЦ ќе биде водечка на УФЦ 280 кој ќе се одржи на 22 октомври во Абу Даби. Обложувалниците веќе го кажаа својот збор и го посочија Махачев како голем фаворит на средбата. Судиите сигурно ќе го удираат Махачев по рамото доколку натпреварот дојде до одлука.

Ова беше причината поради која Оливеира не сакаше борбата да биде во Абу Даби. Ова веќе не е важно, бидејќи средбата е факт. Немков смета дека самбото на Ислам е посилно од џиу-џицуто на Оливеира.

Шампионот на Белатор во полутешка категорија ќе му даде поддршка на сонародникот во овој меч.

„Не можам со сигурност да кажам кој ќе победи во оваа пресметка. Оливеира и Махачев се сестрани борци. Тие можат да се борат и да боксираат на многу високо ниво. Но, јас ќе го поддржам Ислам Махачев затоа што тој е наш сонародник.

Давам 51-49 отсто во корист на Махачев. Па, неговото борбено самбо е посилно од џиу-џицуто на Оливеира“, вели Немков во интервјуто со Денис Дорофеев.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SPANISH MMA (@spanish_mma)