Теренс Крафорд изјави дека е подготвен да се соочи со Сол Алварез

Неприкосновениот светски шампион во две категории Теренс Крафорд повторно изјави дека е подготвен да се бори со неприкосновениот светски шампион во суперсредна категорија Сол „Канело“ Алварез.

„Теренс Крафорд против Канело Алварез е најголемата борба во боксот во моментов“, напиша Крафорд на социјалните мрежи. „Без разлика дали ви се допаѓа или не, тоа е само факт“.

„Не, јас не сум (Џермел) Шарло“, додаде Крафорд како одговор на обвинувањата дека тој е само за да заработи пари, а не да победи. „Не се плашам, и сигурно ќе верувам во себе, дури и ако никој друг не верува. Ќе го вклучам мојот Супер сејен ултимејт инстикт.

Разговорите за борба меѓу Крафорд и Алварез почнаа минатата година, а се уште не се знае кога и со кого ќе се борат двајцата боксери следната година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО