Теренс Крафорд и Ерол Спенс Jуниор конечно договориле пресметка?

Љубителите на боксот наскоро би можеле да добијат уште едно задоволство. Имено, како што пишува популарниот магазин „Ринг“, за апсолутен шампион во полусредна категорија е договорена борба меѓу Теренс Крафорд (39-0, 30 КО) и Ерол Спенс Јуниор (28-0, 22 КО).

За нивниот дуел се зборува веќе една година, а се чини дека е многу блиску до договор.

Мечот меѓу двајцата непоразени борци беше најавен за 17 јуни, а официјалната потврда треба да стигне до 22 април за кога е закажана пресметката меѓу Џервонта Дејвис и Рајан Гарсија.

Ерол Спенс ги има титулите на ВБЦ, ВБА и ИБФ, додека Теренс Крафорд го има шампионскиот појас на ВБО.

Крафорд е на првото место на бројните ‘П4П’ ранг-листи. За многумина тој е еден од најдобрите боксери во светот, кој во текот на кариерата извојува неколку големи победи против Шон Портер, Кел Брук, Амир Кан…

А Спенс во текот на својата кариера се бореше против големи противници, меѓу кои и Кел Брук и Шон Портер, како и Мајки Гарсија, Дени Гарсија, Јорденис Угас…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО