Теди Рине – цар на џудото, 10 пат светски првак во апсолутна категорија (ВИДЕО)

Легендарниот џудист Теди Рине по десети пат сатана светски првак во апсолутна (отворена) категорија (+100 кг) на Светското првенство во Маракеш во Мароко, откако во финалето го совлада Белгијанецот со бугарско потекло Тома Никифоров со 2-0.

Легендарниот Французин е носител на осум светски, пет европски и две олимписки титули. Никифоров не успеа да победи еминентниот ривал, но беше достоен противник во финалето.

https://youtu.be/xDz9pmuGHsc

FINAL
RINER, Teddy (FRA) vs. NIKIFOROV, Toma (BEL)

BRONZE MEDAL MATCHES
OJITANI, Takeshi (JPN) vs. KAGEURA, Kokoro (JPN)
GARCIA MENDOZA, Alex (CUB) vs. GRANDA, Andy (CUB)

FINAL RESULTS
1. RINER, Teddy (FRA)
2. NIKIFOROV, Toma (BEL)
3. GARCIA MENDOZA, Alex (CUB)
3. OJITANI, Takeshi (JPN)
5. GRANDA, Andy (CUB)
5. KAGEURA, Kokoro (JPN)
7. BATTULGA, Temuulen (MGL)
7. MIKHAYLIN, Alexander (RUS)

 

 

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО