Тајсон Фјури за Усик: Не го почитувам тоа непознато суштество!

Тајсон Фјури не е импресиониран од Александар Усик и нема почит кон него.

Минатиот викенд во Саудиска Арабија, Усик по втор пат го победи Ентони Џошуа. Така, ѕвездата од Украина ја зголеми серијата на 20-0 во бокс и ги одбрани титулите во тешка категорија на ВБА (Супер), ИБФ, ВБО и ИБО. По борбата со Еј Џеј, Усик изјави дека го интересира само Фјури.

Тајсон се согласи за борба, но сака Саудијците да му дадат 500 милиони. „Џипси Кинг“ рече дека ова е борба само за пари и се закани дека со своите тупаници ќе го пробие Усик.

„Ова е некој странец за кој никој не се грижи. Да се ​​бориш со ова непознато суштество и да му дадеш шанса за легендарен статус? Тие треба да платат за тоа.

Не сум јас крив што го победи Џошуа кој е само некој бодибилдер! Не е моја вина што се случи двапати по ред.

Секогаш бев само јас. Се обидуваат да се натпреваруваат, но се поразени. Нема непочитување кон Џошуа, но на највисоко ниво, бокс од светска класа, тој едноставно не може да се справи со тоа.

Можам да го победам Усик со еднонеделен тренинг! Бидејќи е средна категорија, ќе го удрам.

Кога Усик аматерски боксираше и ги цицаше брадавиците на мајка си, јас бев британски шампион во тешка категорија. Аматерски боксираше на 75 килограми. 75 кг!? Затоа го нарекувам борец во средна категорија.

Не го почитувам Усик. Мислам дека не е голем борец. Видов повеќе возбуда во Моркам во петок навечер. Не видов ништо во нивната борба. Џошуа го најде своето ниво. Усик не постигна никаков удар во 12 рунди“, изјави Фјури.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tyson Fury (@tysonfury)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО