Тајсон Фјури: Ако се откажам од боксот, за една година ќе бидам мртов

172

Мрачни мисли продолжуваат да го обземаат умот на Тајсон Фјури. Десет дена пред реваншот со Дионтеј Вајлдер, поранешниот светски шампион во тешка категорија призна дека секоја недела личните демони се враќаат и се самоубиствени. Тој верува дека ќе умре за една година ако ја заврши боксерската кариера.

Како што е познато, во последниве години Фјури има проблеми со менталното здравје и стана депресивен откако го победи Владимир Кличко во 2015 година. Употребуваше алкохол и дрога, драстично се здебели и размислувал за самоубиство.

По две и пол години надвор од рингот, сепак, 31-годишниот Фјури успеа да се опорави и да ја воскресне боксерската кариера, со цел повторно да освои светска титула.

Но, дали навистина е целосно закрепнат? Во интервју за Behind The Gloves, „Карлот на Циганските“ изјави дека сè уште бил измачуван од мрачните мисли, кога открил дека нема што да прави. Тајсон е силно преокупиран од понеделник до сабота, но во недела станува страшно.

„Со нетрпение ги чекам саботите. Наутро правам долг крос, а потоа се занимавам со децата или нешто друго. Но, тогаш доаѓа недела, и тогаш повторно почнувам да размислувам за самоубиство, без разлика дали сум на тренинг камп или дома. Сакаш светот да заврши и едноставно не сакам да живеам повеќе. Тоа е недела. Навечер си легнувам и си мислам дека следниот ден е понеделник и можам да почнам одново. Вратете се во салата, кафеаната, потоа ручекот и кај децата. Така живеам. Мојата рутина ме одржува во живот. Ако ја напуштам салата, ќе бидам мртов за една година, тоа е сигурно “, рече Фјури.