Стивенсон: Ломаченко ќе го нокаутира Камбосос и потоа ќе се сретнеме

Шампионот на ВБЦ во лесна категорија Шакур Стивенсон верува дека Васил Ломаченко ќе го освои слободниот појас на ИБФ против Џорџ Камбосос на 12 мај во Австралија, пред да се сретнат во обединувачка борба.

„Мислам дека Ломаченко ќе го нокаутира Камбосос“, напиша Стивенсон на социјалните мрежи како одговор на веста за борбата Ломаченко-Камбосос. „Мислам дека Камбосо не го достигнува највисокото ниво. И тогаш, мислам, ќе дојде и мојот ред. Мислам дека Ломаченко и јас ќе се бориме“.

Стивенсон и Ломаченко можеа да се борат минатата година за испразнетата титула на ВБЦ, но украинскиот боксер реши да паузира и го одложи враќањето во рингот за следната година по контроверзниот пораз од Девин Хејни.

Стивенсон ја освои празната титула на ВБЦ минатиот ноември против Едвин де лос Сантос и не изгледаше толку убедливо како неговите претходни борби.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО