Сребро за Мурад, бронзи за Јанев и Идризи на Балканските игри!

Ivan Janvev BP Bursa -bronza
Иван Јанев

Амар Мурад од БК „Тефејуз“ се враќа со сребрен медал од експерименталните Балканските игри за кадети и јуниори во слободен и грчко-римски стил што се одржа во Бурса, Турција.

Медалистите на Балканското првенство во Бурса
Амар Мурад, Идрис Куртиши, Армин Идризи и Иван Јанев

Армин Идризи од Тефјуз и Иван Јанев (јуниори) од Бучим се задоволија со бронзени медали.

Јанев настапи во категоријата до 60 килограми во слободен стил и имаше блескав настап во првите три борби кои ги реши во своја полза. Посебно импресивен беше настапот во четвртфиналето против грчкиот претставник, при што Јанев покажа голема техника на душекот.

„Во полуфиналната борба против романскиот претставник за влез во финалето, иако по првата рунда имав предност, сепак поради заморот од претходните борби и повредата на увото не можев да издржам и доживеав пораз. Но задоволен сум со освоената бронза, која за мене значи додатен импулс за работа и лов на медали од други големи првенства“ беше првото што ни го соопшти Јанев по освоениот бронзен медал.

Инаку на годинашната Балканијада освен претставници од Македонија настапија и репрезентативците од Бугарија, Турција, Косово, Албанија, Босна и Херцеговина и Романија.

Тренерот Идрис Kуртиши е задоволен од постигантото и се надева дека во слободен стил може да очекуваме и златен медал.

Ivan Jnev pobeda nad Grk Na BP

ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО