Сребрениот олимпиец се извече на суд по учеството во тепачка и претепувањето

Младата боксерка ѕвезда Шакур Стивенсон (11-0, 6 КО) се појави во судот и ги реши своите проблеми со законот.

Сребрениот олимпиец од Рио минатото лето учествуваше во тепање во гаража во Мајами.

Во полицискиот извештај се наведува дека Стивенсон и друг боксер, Дејвид Грејтон, упатике коментари кон група луѓе во гаражата, вклучувајќи и две жени. Коментарите биле толку простачки што предизвикаа тепачка.

Особено брутален бил Грејтон кој ги ударил двете жени, а Стивенсон го удрил човекот од зад грб, а подоцна и додека веќе беше на подот.

Стивенсон го прослави 21 роденден таа вечер.

Мажот и жената добија исекотини и отоци, а боксерите го напуштиле местото пред пристигнувањето на полицијата.

Уапсени кратко потоа во хотелот. Стивенсон имал исеченица на неговите усни, а Грејтон повреди на тупаниците.

Стивенсон се соочи со 3 прекршоци и со еден кривична пријава.

Се појави во судот, па обвиненијата беа отфрлени откако се спогоди.

Тужбите ќе бидат отфрлени ако ја отслужи едногодишната условна казна и одработи општествено-корисна работа.

Боксерот веќе им ги платил болничките сметки на жртвите.

21-годишниот Американец следната борба ја има на 13 јули нанастанот на Топ ранг во Њуарк.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО