Сребрен медал за Марија Божиноска на Европското првенство во кик бокс

marija-bozinovska-so-urko-i-dragan

Македонската репрезентативка во кик бокс, Марија Божиноска, го освои сребрениот медал на Европското првенство за сениори кое се одржува во Лутраки , Грција.

Таа во дисциплината кик лајт до 70 килограми во финалето беше поразена од полската репрезентативска Катарина Квичиен со резултат од 3-0.

За Македонија на шампионатот оваа е трет медал, воедно прво сребро откако пред Божиноска со бронзата пред тоа се закитија Димитар Ѓорѓиев и Ненад Манојловски.

Милан Кубин ќе настапи во финалето на дисциплината кик лајт до 89 килограми каде Македонија има нова можност да дојде до златен медал од оваа натпреварување.

Димитар Ѓоргиев и Ненад Манојловски освоија бронзени медали.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО