Сребрен медал за Дејан Георгиевски на „Президент купот“ и 12,5 бода за ОИ во Париз

387

Во репризата на финалето од Олимпијадата во Токио Дејан Георгиевски загуби од Русинот Владислав Ларин на „Президент купот“ во Тирана, Албанија, од серијата Г2.

+87 кг

Дејан Георгиевски – Спири Ангелопулос (Грција) 12-11
Дејан Георгиевски –  Омар Ел (Франција) 11-4
Полуфинале
Дејан Георгиевски –Џонатан Хејли (САД) 12-5
Финале
Дејан Георгиевски – Владислав Ларин (Русија) 5-20 ?

-80 кг

Сепак, ова е голем чекор на Дејан кон Олимписките игри во Париз 2024, бидејќи финалето носи многу бодови, однонсо 12,5.

Сребрен медал во првиот настап од престижниот Светски куп „Президент куп“ е голем успех и сигурен патоказ дека Георгиевски оди во вистинската насока.

Првата рунда Дејан водел 4-0, на крајот Ларин изедначил.

Едно е сигурно, ќе гледаме уште многу дуели меѓу двајцата великани на таеквоното, а најдаргиот реванш ќе биде на ОИ во Париз. Ова е само загревање, ама за нас многу драго, бидејќи е освоен сребрен медал во конкуренција на светската елита.

Резултати

+87 кг
Дејан Георгиевски – Спири Ангелопулос (Грција) 12-11
Дејан Георгиевски –  Омар Ел (Франција) 11-4
Полуфинале
Дејан Георгиевски –Џонатан Хејли (САД) 11-6
Финале
Дејан Георгиевски – Владислав Ларин (Русија) 4-22

-80 кг
Филип Стаменов – Тилен Алхамајер (Словенија) 7-4
Филип Стаменов – Агос Теликостоглу (Грција) 2-5

-58 кг
Марко Аврамовски – Алексеј Јурко (Украина) 3-19 Р2

-62 кг
Милјана Рељиќ – Леонарда Андрич(к) (Канада) 18-14
Милјана Рељиќ – Бруна Вулетиќ (Хрватска) 0-0 Р1
Милјана Рељиќ – Јулија Зајцева (Русија) 2-23 Р3

Анастасија Видинска – Петра Столбова (Словачка) 1-22 Р2