Бронза за Цветан Маргаритов и сребро за Меритон Зејнели на Гранд при Кроација, шест одличја за македонските каратисти

Македонските каратисти се закитија уште со два медала на Меѓународниот карате трурнир „Гранд при Кроација“ во Самобор, Хрватска, во помалите возрсни категории. Меритон Зејнели од Металург освои сребрен медал до 49 кг во У-12, а Цветан Маргаритов од Ботони во кадетска конкуреција до 57 килограми се закити со бронза.

Во категоријата до килограми добар настап имаше и Иса Елези од Фати, кој во борбата за бронзата загуби 1-2 од Артем Ханџијук од Украина.

Со вчерашните четири медали македонските каратристи вкупно освоија шест – 2 сребрени и 4 бронзени.

Резултати:

Кадети
-57 кг
Цветан Маргаритов – Бруно Плихта (Словачка) 3-2
Цветан Маргаритов – Давид Берманец (Хрватска) 4-0
Цветан Маргаритов – Вилмос Хорват-Матеидеш (Унгарија) 1-0
Полуфинале
Цветан Маргаритов – Филип Мабиќ (Хрватска) 0-6
За бронза
Цветан Маргаритов – Вито Хулина (Хрватска) 3-1

Иса Елези – Виторио Катанија Давиде (Италија) 4-1
Иса Елези – Јарослав Бондаревс (Латвија) 0-0
Иса Елези – Гергели Ковач (Унгарија) 1-1
Полуфинале
Иса Елези – Исмаил Џидиќ (БиХ) 0-3
За бронза
Иса Елези – Артем Ханџијук (Украина) 1-2

У-12
-49 кг
Меритон Зејнели – Марко Удовичиќ (Хравтска) 6-0
Меритон Зејнели – Карло Блажевиќ (Хравтска) 6-1
Полуфинале
Меритон Зејнели – Микита Самофалов (Украина) 3-11

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО