Шон О’Мели со мрачно предвидување за Илија Топурија: Ќе биде следниот Коди Гарбранд

Шампионот на УФЦ во бантам категорија, Шон О’Мели го изрази своето мислење за иднината на колегата Илија Топурија.

Како што знаеме, Шон О’Мели е една од најголемите ѕвезди во мешаните боречки вештини. Тој е и крал на дивизијата во бантам категорија, во која настапуваат некои од најдобрите борци во спортот. За жал, додека тој уживаше во своето време во категоријата, има смисла да си поигрува со идејата во иднина да се искачи на перо категорија поради неговата големина.

Доколку навистина се пресели во првата дивизија, таму ќе го чека Илија Топурија. И двајцата борци веќе постигнаа неверојатни подвизи на елитното ниво и изгледа дека само што почнуваат.

По нивната неодамнешна интеракција во врска со рангирањето на П4П, О’Мели го кажа ова за Топурија.

„Илија, да, твитнав„ по ѓаволите, Илија е рангиран над мене, тој е пет сантиметри понизок и има помалку одбрани на титулата. Ова се само факти. Не се обидував да бидам смешен и добив факти. Добив многу на омраза за тоа, луѓето велат „брате, тој мора да го победи Волкановски, навистина не ми е гајле каде ќе се рангирам“.

„Илија ќе биде следниот Коди Гарбранд. Тој ја доби својата убава мала борба, го имаше своето испонување над Доминик Круз. Наскоро тој ќе биде распарчен од Макс Холовеј, а потоа сето тоа оди надолу.

Не баш – се чувствувам како Илија да е еден од најискусните во УФЦ, но кој го е*е Илија“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО