Шон О’Мели: Јаир Родригез ќе го победи Алекс Волкановски

Шон О’Мели (16-1) верува дека привремениот шампион во перо категорија Јаир Родригез (15-3) го има она што е потребно за да го победи шампионот Александар Волкановски (25-2).

Шампионите Волкановски и Родригез ќе се борат на 8 јули на настанот УФЦ 290 кој ќе се одржи во Т-Мобиле арената во Лас Вегас, САД.

Волкановски има скор 25-2 во ММА. Последен пат загуби од Ислам Махачев пред еден месец во Австралија. Овој пораз ја прекина неговата серија од 22 победи. Алекс допрва треба да изгуби во перо тежина. Неговите 2 порази се во лесна и полутешка категорија.

Родригез, пак, има скор од 15-3-1 во ММА и е во победничка серија од 2 борби. Пред еден месец го победи Џош Емет и ја освои привремената титула во дивизијата.

Многу луѓе мислат дека Волкановски ќе се справи со Родригез, но О’Мели не мисли така.

„Од многу луѓе слушнав дека Волкановски ќе го победи Јаир. Не мислам така. Јаир е многу опасен. Неговиот стил е сличен на мојот. Тешко е да се доминира против овој стил. Јаир ќе удира, клоца, лакти. Ќе ти ја пресече кожата.

Ова е многу интересна борба. Се обложив на Волкановски во борбата со Махачев и сите само ми велеа: „Ти си луд“. Да, тоа е точно, и ќе се обложам дека Јаир ќе победи овде.

Волкановски е најдобриот борец, без разлика на тежинската категорија. Тешко е да се каже дека загуби од Махачев, и покрај тоа што се бореше во друга категорија.

Како и да е, Јаир е вистински ѕвер. Ќе го изберам во оваа борба“, рече О’Мели на својот канал на Јутјуб.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Fight Tale (@fighttale)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО