Шеикот Турки сака да го види Тајсон Фјури против Ентони Џошуа во септември?

Тајсон Фјури (34-0-1) влегува во последната фаза од подготовките за борбата со Александар Усик (21-0) на 18 мај во Ријад, за да го ќе го дадат новиот неприкосновен светски шампион во тешка категорија. Општо познато е дека секој од нив има загарантирана клаузула за реванш, но спортот толку многу се смени во изминатите неколку години што политиката почна да се наоѓа на задното место за спектакл. Ова главно се должи на шеикот Турки Алалшик. Негова идеја беше да види нов претендент за неприкосновен статус во септември во лицето на Ентони Џошуа (28-3).

Самиот „Еј Џеј“ во интервју за Боксинг ТВ откри дека на оваа тема разговарал со шеикот. Тој го советуваше да се подготви за септември, веројатно сакајќи да го спротивстави на „Џипси Кинг“ доколку Британецот триумфира за петте главни појаси.

Џошуа беше на прагот да ги обедини сите титули во 2019 година кога Фјури штотуку се враќаше од рехабилитација, но потоа дојде шокантниот меч против Енди Руиз во Њујорк кога Ентони г претрпе првиот пораз во кариерата.

Оттогаш влеговме во циклус во кој главните ѕвезди почнаа да губат од неочекувани противници, додека Тајсон не доби на интензитет и го симна Дионтеј Вајлдер од тронот.

Во меѓувреме, никој не очекуваше дека Усик ќе ја преземе дивизијата по искачувањето од полутешка категорија, но еве сме денес каде што „Бронзениот бомбардер“ е надвор од сликата и сега имаме тројца големи луѓе кои ќе го дадат најдобриот боксер на своет време.

Арапските милијардери се тие кои го враќаат сјајот на боксот, па со нетрпение го очекуваме следниот потег на Шеик Турки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО