Шавкат Рахмонов со гилотина го совлада Нил Магни, нова победа на поранешниот шампион на КСВ (ВИДЕО)

Полјакот Матеуш Гамрот го победи ерменско-рускиот борец Арман Царукјан во главната борба на УФЦ на ЕСПН 38 во Лас Вегас со едногласна одлука на судиите.

За поранешниот двоен шампион на КСВ тоа беше четврта победа во низа за најголемата светска ММА организација и со таа победа направи исчекор кон врвот во лесна категорија, додека Царукјан прекина успешна серија, имаше пет победи по ред.

Посебно интересна беше борбата за титулата во полусредна категорија во која Шавкат Рахмонов убедливо стигна до 16. победа во кариерата.

Непоразениот Казахстанец со гилотина кон крајот на втората рунда го победи американскиот борец Нил Магни.

Рахмонов доминираше во текот на целата борба, а уште еден меч заврши со прекин. Досега сите свои мечеви ги завршуваше со нокаут или „принуда“.

„Нил Магни е добар борец и затоа не брзав“, рече Шавкат Рахмонов и додаде:

„Знаев дека победувам и само ја чекав приликата. И таа ми се појави на крајот од рундата и потоа ја искористив“.

Потоа му се обрати на претседателот на УФЦ:

„Дајна Вајт, се сеќаваш на мене, јас сум идниот шампион. За година, две сум шампион на УФЦ. Следен е Стивен Томпсон, ќе биде добра борба“.

Џош Парижан го победи Алан Бодо со прекин во втората рунда, а Тијаго Мојсес го совлада Христос Гијагос со „завршница“ (гушење од позади).

Умар Нурмагомедов доминираше против Нејт Менез, а на крајот победи со една одлука на судиите, а на ист начин и Крис Кертис беше подобар од Родолфо Виеира.

Резултати од настанот на УФЦ на ЕСПН 38:
Матеуш Гамрот – Арман Царукјан – едногласна одлука (48-47, 48-47, 48-47)
Шавкат Рахмонов – Нил Магни – завршница (гушење со гилотина), Р2 (4:58)
Џош Парижан – Алан Бодо – ТКО, Р2 (3:04)
Тијаго Мојсес – Христос Гиагос – завршница (гушење од позади), Р1 (3:05)
Умар Нурмагомедов – Нејт Менез – едногласна одлука (30-27, 30-26, 30-25)
Крис Кертис – Родолфо Виеира – едногласна одлука (29–28, 29–28, 29–28)

Воведни борби:
Карлос Улберг -. Тафон Нчукви – ТКО, Р1 (1:15)
Шајлан Нуерданбике – Т.Ј. Браун – едногласна одлука (29–28, 29–28, 29–28)
Сергеј Морозов – Раулијан Паива – едногласна одлука (29–28, 29–28, 29–28)
Коди Дурден – Купи ЈП – ТКО, Р1 (1:08)
Марио Баутиста – Брајан Келехер – завршница (гушење од позади), Р1 (2:27)
Ванеса Демопулос – Џин Ју Фреј – поделена одлука (28–29, 29–28, 30–27).

 

View this post on Instagram

 

A post shared by “Historic UFC” (@lesner_ufc)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by UFC (@ufc)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jakub (@fight_club_mma.pl)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО