„Шампион против шампион“: Погледнете го официјалниот „трејлер“ на УФЦ за настанот УФЦ 284 (ВИДЕО)

Фантастичниот настан во Австралија е се поблиску, а напнатоста расте.

За нешто помалку од две недели, треба да почекаме до настанот УФЦ 284 и пресметката на двајцата најдобри УФЦ-борци во моментов. Некои можеби не се согласуваат дека Ислам Махачев и Александар Волкановски се двајцата најдобри борци во списокот, но рангирањето на УФЦ П4П го рангира Волкановски на прво место, а Махачев на второ место.

Шампионот во лесна категорија (Махачев) против шампионот во перо категорија (Волкановски). Дефинитивно не чека одличен меч ноќта на 11 февруари кон 12 февруари, а влогот е титулата шампион во лесна категорија.

Ислам Махачев својата прва одбрана на титулата ќе ја бара на гостински терен во Перт (Австралија), но во борбата влегува како јасен фаворит. Многумина сметаат дека разликата во големината и силата сепак ќе биде одлучувачка во корист на шампионот во лесна категорија, но на Волкановски не му е грижа за ваквите анализи и доаѓа полн со самодоверба.

Нема причина да не дојде, бидејќи моментално е непоразен под капата на УФЦ, а има забележано 12 победи. Од борба во борба Волкановски изгледа се подобро и подобро и во перо категорија е едноставно непобедлив. Многу брзо ќе дознаеме дали може да ја пренесе својата непобедливост во лесна категорија.

Она што во голема мера ќе изостане во промоцијата на овој натпревар е „валканиот говор“ и непотребни тензии. Махачев и Волкановски не се поддржувачи на таквиот пристап и најмногу „зборуваат“ кога вратата од кафезот е заклучена. Во денешниот свет на „шоубиз“ и „валканиот говор“, освежувачки е да се гледаат вакви борци.

Додека Волкановски ќе го напаѓа појасот во лесна категорија, Јаир Родригез и Џош Емет ќе се борат за титулата привремен шампион во перо категорија. Победникот од таа борба ќе биде и следниот предизвикувач за титулата во перо категорија, а Волкановски секако со интерес ќе го следи тој меч.

Ќе го следиме целиот настан со интерес, а додека чекаме, погледнете го официјалниот „трејлер“ на УФЦ за УФЦ 284 настанот. „Шампион против шампион“ е името на службената најава, а видеото е под текстот. Уживајте.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО