Леон Едвардс: Не гледам како може Камару Усман ме победи

Шампионот на УФЦ во полусредна категорија Леон Едвардс верува дека не може да загуби во третата борба со Камару Усман.

Тие ќе се соочат на главниот настан на УФЦ 286 на 18 март во Лондон, Англија. Кон крајот на август 2022 година Едвардс ја постигна најголемата победа во кариерата. Тој го нокаутира Усман во 5. рунда и ја освои титулата во полусредна категорија.

Тоа беше негова 10-та последователна победа во УФЦ. Леон има само 2 порази во кариерата, и тоа со судиска одлука. Сега е многу самоуверен пред трилогијата и верува дека е подобар борец од Нигериецот.

„Овој пат битката ќе биде сосема поинаква. Никогаш не сум изгубил во Велика Британија. Никогаш не сум изгубил на УФЦ во Лондон. Па ќе бидам сигурен. Ќе бидам сигурен дека можам да го нокаутирам.

Ќе се погрижам да го соборам. Сигурен сум дека ќе бидам многу подобар. Само не гледам како може да ме победи.

Фактот што успеав да останам смирен во петтата рунда од нашата втора борба и да забележам нокаут доволно зборува за мојот карактер. Тоа зборува за мојот ментален капацитет во битка. Тоа говори дека знам кога да удирам.

Мислам дека со сето тоа во борба, ќе биде добра ноќ за мене. Знам дека е кул, знам дека е добар, но не грешам. Знам дека е добар борец, но искрено верувам дека сум подобар“, изјави Едвардс за ММАЏанки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО