Шампион на Октагон потпиша со УФЦ, дебитира за четири дена

Фелипе Лима (12-1) потпиша договор со УФЦ и веднаш прифати борба на краток рок.

Бразилскиот борец е шампион на Октагон, но ја ослободи титулата во бантам категорија за да се бори овој викенд.

Ќе го видиме за само четири дена, кога ќе дебитира во УФЦ Саудиска Арабија овој викенд против Мухамед Наимов во бантам категорија. Лима е во серија од 12 победи. Единствениот пораз на борецот му беше нанесен во 2015 година. 26-годишниот спортист од Манаус е соборец на Хамзат Чимаев во тимот на Стокхолм „Ол старс“.

Наимов првично требаше да се соочи со Мелсик Бахдарасјан, но Ерменецот се повлече од борбата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО