Сесилија Браекхус уште еднаш ги одбрани титулите (ВИДЕО)

Најдобрата боксерка на светот, Сесилија Браекхус (30-0, 8 КО) уште еднаш ги одбрани ВБА, ВБЦ, ВБО, ИБФ и ИБО во шампионските титули во велтер категорија.

35-годишната Норвежанка во Осло доминантно ја победи 29-годишната Швеѓанка, Клара Свенсон (17-2, 5 КО) и стигна до 30-та победа во кариерата.

Еден судија на Браекхус и даде победа во сите рунди 100-90, додека другите двајца го бодуваа мечот со 99-91 за „Првата дама“.

Свенсон во септември минатата година во борбата за привремената титула на поени ја победи Микаела Лорен која во претходната борба со TKO ја порази на Ивана Хабазин.

https://youtu.be/EKDx-2vEMo0

.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО