Серхан Демиров сребрен на Младинската златна ракавица во Сомбор

Серхан Демиров ќе се задоволи со сребрениот медал на Меѓународниот боксери турнир на „Младинска златната ракавица“ во Сомбор, Србија, бидејќи синоча во финалето со Немања Поповиќ од Босна и Херцеговина во категоријата до 91 килограм загуби со тесна разлика на поени.

Демиров во финалето обезбеди директен пласман. Претходните денови не беа добри за нашите репрезентативци, затоа што и преостанатите тројца боксери се поразени. Бобан Мијалев (-52 кг) загуби на поени од Словенецот Прохор Разанов Мијалев, Емет Зулали (-63 кг) од хрватскиот боксер Леон Мајсторовиќ, а Хурмет Јонузов (-75 кг) од Филип Џиниќ од Србија. Јонузов и Џиниќ покажале добар бокс, а српскиот репрезентативец славел сопрекин на судиите.

И покрај поразите Хурмет Јонузов и Бобан Мијалев освоија бронзени медали.

На турнирот настапуваат 70 натпреварувачи од Србија, Македонија, Црна Гора, Словенија, Босна и Херцеговина.

Ipon.mk

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО