Сергеј Ковалев е боксер на годината според „Спорт Илустрејтид“

Sergej Kovalev

Авторитетното американско боксерскo списание „Спортс Илустрејтид“ го прогласи Русинот Сергеј Ковалев за боксер број 1 во 2014 година.

Во годината на заминување, Ковалев имаше три меча во професионалниот ринг и постигна три победи. Во ноември Ковалев со едногласна одлука на судиите го победи на поени легендарниот Американец Бернард Хопкинс и стана светски шампион во полутешка категорија на три федерации – Светската боксерска асоцијација, Светската боксерска организација и Меѓународната боксерска федерација. На професионалниот ринг Сергеј Ковалев има 27 натпревари – 26 победи, од кои 23 со нокаут, и 1 еден нерешен меч.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО