Се покажа дека долгогодишен ММА менаџер е педофил

149

Основачот на Janus Sports & Entertainment, Кајл Столц, е уапсен во операција против педофили во Лас Вегас, Невада. Медиумите во САД јавуваат дека имало операција на неколку агенции насочена кон онлајн сексуални „предатори“.

Оваа операција резултираше со девет апсења. Меѓу имињата е и 42-годишниот Столц, кој во минатото беше менаџер на двократната предизвикувачка за Ултимејт фајтинг шампионатот (УФЦ) и претстојната предизвикувачка за титулата во Белатор, Лиз Кармуш.

Столц исто така беше спонзор на брендот за облека Hayabusa и работеше како мечмејкер за XMMA. По апсењето тој ги избриша своите профили на социјалните мрежи. Деталите за операцијата велат дека тајните агенти и детективи се претставувале како деца на интернет, каде што биле повикани на секс со возрасни, односно осомничени.

Организиран е средба, по кој осомничените се приведени. Сите девет мажи биле сместени во притворскиот центар во округот Кларк поради „намамување малолетничка преку компјутер за да имаат секс“.

Според Тапологија, Јанус Спортс сè уште е мечмејкер на ММА промоција, но директно не го спомнува името на Столц.