Чимаев: Уште сега можам да ги здробам Адесања и Усман

218

Хамзат Чимаев е уверен дека може да се справи со секого во кафезот. Борз не гледа кој може да го победи во моментов. Хамзат се враќа овој викенд да се бори во полусредна категорија со Жилберт Барнс. Нивната борба ќе биде дел од УФЦ 273 на Флорида.

Чимаев не беше импресиониран од Барнс и рече дека ќе му ги земе и срцето и душата. Во интервју со Даниел Кормиер, Хамзат зборува за својата иднина. Тој е доста самоуверен и се надевам дека ова нема да биде лоша шега.

„Отсекогаш сум бил подготвен за тоа време. Сега луѓето велат дека тој е број 2 во категоријата и слично. Тој беше добар граплер, но тоа не е граплинг, ниту бразилско џиу-џицу.

Тоа е борба, има разбивања лица и нокаути. Борбата е опасна. Ќе му направам на Брнс тоа што им го направив на претходните. Никој не може да ме спречи. Не гледам кој може да ме победи.

Усман е речиси оневозможен. Не му работат колената. Насекаде има болки во рацете, грбот и операција. Камару е веќе премногу стар и бавен. Сакаат да најдат начин да заработат пари и да ми се тргнат од патот.

Мислам дека Израел Адесања ќе се бори против мене. Мислам дека не се плаши. Не е на мое ниво. Тој му го даде грбот на борецот кој не ги соборува неговите ривали. Витакер не е борец, но успеа да го собори.

Ако му го фатам грбот, тогаш е готово. Усман е веќе премногу стар. Кои противници ги порази? Два пати ги победи Ковингтон и Масвидал. Го победи Вудли кој повеќе не е во УФЦ.

Брнс не е предизвик за мене. Ќе влезам во кафезот и ќе му ја земам главата. Секако дека ќе го здробам. Ќе му ги земам срцето и главата. Се надевам дека нема да плаче како што плаче секогаш после поразите.

Можам да ја освојам титулата денес. Кажи ми каде се Усман и Адесања. Ќе ги здробам и двајцата. Дана ми вети дека по победата над Барнс ќе се борам за титулата. Му верувам и ќе видиме што ќе се случи.

Не знам што ќе прават од УФЦ“, изјави Хамзат за Јутјуб каналот на Кормиер.