Флојд Мејведер се враќа на настан во Дубаи

198

Живата боксерска легенда Флојд Мејведер се враќа во рингот на боксерско шоу на 14 мај. Тој ќе одигра пријателски меч против борецот Ден Мур во хотел во Дубаи. Веста ја објави ТМЗ.

45-годишниот Мејведер ќе го загрее уште една легенда во боречките вештини – поранешниот хегемон во „средна“ категорија на УФЦ Андерсон Силва. ТМЗ објави и дека на боречката гала вечер ќе учествува и „штитеникот“ во боксот на Флојд Мејведер, Баду Џек.

Последниот меч од ваков тип на Мејведер беше против Логан Пол во 2021 година. Потоа по осум кола беше постигнато нерешено меѓу двајцата. Мур е значително помалку популарен од Логан Пол. Професионално боксираше од 1999 до 2016 година и во деветнаесет меча постигна осумнаесет победи, но ниту една победа против противник со позитивен биланс во неговата статистика.

Андерсон Силва (46) последен пат ги доби боксерските битки против Хулио Цезар Чавез Јуниор и Тито Ортиз во 2021 година. Тој сега ќе се бори со 35-годишниот Бразилец Бруно Мачадо, кој исто така е ММА ветеран и има тринаесет победи и девет порази во кафезот.