Се најде маж кој ќе се бори со Чимаев

Шампионот на УФЦ во полусредна категорија, Алекс Оливеира го предизвика Хамзат Чимаев, ставајќи јасно до знаење дека е подготвен да се пресмета со Швеѓанецот, ако никој друг не сака.

Во моментов Чимаев е една од најбрзо растечките sвезди во спортот. Од своето деби во јули, Чимаев забележа три брзи победи, од кои последната беше со нокаут за 17 секунди.

Чимаев требаше да се бори со Демијан Маја, но се чини дека УФЦ се обидува да организира борба со топ 5 борец како Стивен Томпсон или Леон Едвардс.

Томпсон веќе изјави дека нема да се бори со него, а Едвардс изгледа незаинтересиран. Затоа бразилскиот „Каубој“ излезе со изјава дека е подготвен за битка со „Борз“.

https://www.instagram.com/p/CFvGckdDPT3/?utm_source=ig_embed

„Ќе ја прифатам борбата што сите други ја одбиваат.

Чимаев, во моментов сум подготвен за меч во средна категорија. Гледам дека ги подбираш противниците. Тука сум “, рече Оливеира.

„Моите раце ме чешаат за борба со Чимаев. Ако сакате да ги изберете своите противници, еве ме – ќе се борам со вас”.

Битката со Каубојот има смисла. Тој е во серија од две последователни победи и неговиот скоре 11-5 во УФЦ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО